ASV eksperti dalās kibernoziegumu apkarošanas pieredzē

Lai dalītos savā pieredzē, apkarojot ar digitālo vidi saistītus noziegumus, ASV tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu un kiberdrošības speciālistu grupa trešdien, 2019. gada 12. decembrī tikās ar Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnešiem un darbiniekiem.

ASV eksperti ieradušies Latvijā uz mācību semināru izmeklētājiem un prokuroriem, un izmantoja iespēju tikties arī ar tiesā strādājošajiem. Rīgas apgabaltiesu apmeklēja federālie prokurori Terijs Kinnijs (Terry M. Kinney) un Pīters Salibs (Peter Salib) un vecākā tiesvedības padomniece Diāna Makartura (Diane MacArthur) no ASV prokurora biroja Čikāgā, kā arī FIB īpašais aģents no Ņujorkas biroja Lūks Hardisons (Luke Hardison). Viesus pavadīja Elīna Feldmane un Artjoms Uršuļskis no ASV vēstniecības Latvijā.

Lai plašāk organizētu ekspertu piesaisti mācībām par tematiku, kas varētu interesēt mūsu valsti, tuvāko mēnešu laikā ASV vēstniecībā Latvijā pastāvīgā darbā ieradīsies prokurors, kurš ikdienā organizēs komunikāciju ar visiem Latvijas tieslietu sistēmas spārniem, tikšanās laikā informēja prokurors Terijs Kinnijs, un pēc viņa rīcībā esošās informācijas tā esot pirmā reize, kad federālais prokurors tiek norīkots pilna laika darbam ārpus ASV.

Organizētās noziedzības un korupcijas noziegumu nodaļas, kā arī Nacionālās drošības un kibernoziegumu nodaļas prokurori Rīgas apgabaltiesā uzsvēra, ka ir uzkrājuši bagātīgu pieredzi attiecīgo noziegumu apkarošanā, tādēļ ir gatavi dalīties ar metodēm un rīkiem, ko izmanto savā darbā. Ņemot vērā to, ka arī Latvijā arvien aktuālāki kļūst jautājumi, kas saistīti ar noziedzību digitālajā vidē, ASV eksperti tikšanās laikā uzstājās ar prezentāciju par kriptovalūtu izmantošanu noziedzīgo nodarījumu veikšanā un dalījās pieredzē par kriptovalūtu konfiskācijas iespējām.

Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone, kā arī Rīgas apgabaltiesas tiesneši un tiesnešu palīgi, kas strādā krimināllietu izskatīšanā, augstu novērtēja iespēju uzklausīt ārvalstu kolēģu pieredzi elektronisko pierādījumu iegūšanā, jo Latvijā tāpat kā ASV nav likumisku ierobežojumu darbībām ar kriptovalūtām, bet nav arī normatīvā regulējuma un norāžu, kā veikt digitālajā vidē noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju. Tikšanās noslēgumā tās dalībnieki vienojās organizēt pieredzes apmaiņu arī par citiem jautājumiem.

 

Informāciju sagatavoja:

Raimonds Ločmelis, Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas palīgs sabiedrisko attiecību jautājumos (25713271; Raimonds.Locmelis@tiesas.lv)