Latvijas tiesas dalās pieredzē ar augsta līmeņa tieslietu nozares delegāciju no Kosovas

2022. gada 20. jūlijā un 21. jūlijā augsta līmeņa Kosovas tieslietu nozares delegācija iepazinās ar tiesu procesu digitalizāciju Latvijā, ar tiesu saistīto datu apstrādes pieredzi un lietu izvērtēšanas projektu. Mācību vizīti organizēja Eiropas Padomes Komisijas Tiesu efektivitātei (CEPEJ) un Tiesu administrācija. Vizītes mērķis bija iepazīt Latvijas pieredzi, veicot tiesu reformu, un stiprināt tieslietu nozares kvalitāti un efektivitāti Kosovā.

Delegācijā, ko uzņēma Latvijas tieslietu institūcijas, arī Rīgas apgabaltiesa un Rīgas rajona tiesa, bija Kosovas Tieslietu padomes priekšsēdētājs Alberts Zogajs (Albert Zogaj), viņa vietnieks Čerims Ademajs (Qerim Ademaj) un seši padomes locekļi – Drita Redžaja (Drita Rexhaj), Teuta Ibrahimi (Teuta Ibrahimi), Fahrets Velija (Fahret Velija), Vilards Bitiči (Vilard Bytyqi), Andrijana Miletiča (Andrijana Miletic) un Fidans Hodža (Fidan Hoxha) –, Kosovas Augstākās tiesas priekšsēdētājs Envers Peci (Enver Peci), kā arī pamattiesu priekšsēdētāji Mustafs Tahiri (Mustaf Tahiri), Albina Šabani (Albina Shabani), Venhars Salihu (Venhar Salihu), Nikolle Komani (Nikolle Komani). Plašajā delegācijā bija Tieslietu padomes darbinieki – Škelzens Maliči (Shkelzen Maliqi), Fatmirs Redžepi (Fatmir Rexhepi) un Besniks Ramosajs (Besnik Ramosaj) – un Eiropas Komisijas pārstāvji.

Rīgas apgabaltiesā tiesas priekšsēdētājas vietniece Lelde Grauda raksturoja tiesas priekšsēdētāja lomu un apelācijas tiesu darbu pēdējo gadu laikā. Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Svetlana Beļajeva iepazīstināja ar Latvijas pieredzi lietu svēršanas sistēmas ieviešanā efektīvākai tiesu darbībai, savukārt Rīgas apgabaltiesas tiesneša palīdze Laura Buholta sniedza praktisku ieskatu Latvijas tiesu procesu digitalizācijas attīstībā un demonstrēja attālinātas tiesas sēdes videoieraksta fragmentu. Viesi apskatīja tiesas sēžu zāļu aprīkojumu un Rīgas apgabaltiesas muzeja ekspozīciju.

Jau ziņots, ka 20. jūlijā, delegācija viesojās Tiesu administrācijā. Tiesu administrācijas pārstāvji tikšanās laikā dalījās pieredzē par Latvijas tiesu darba administrēšanas specifiku, par elektroniskā tiesvedības procesa ieviešanu tiesās, kā arī sniedza ieskatu informācijas tehnoloģiju rīku attīstībā. Sarunai Tiesu administrācijā pievienojās arī Tieslietu ministrijas pārstāvji, sniedzot informāciju par tiesisko regulējumu, tiesu reformu Latvijā.

21. jūlijā ar Kosovas tieslietu nozares pārstāvjiem tikās Tieslietu padomes priekšsēdētājs Aigars Strupišs un padomniece Solvita Harbaceviča, iepazīstināja delegāciju ar Tieslietu padomes darbu un tiesnešu pašpārvaldes institūciju funkcijām.

Vizītes noslēgumā viesi apmeklēja Rīgas rajona tiesu Jūrmalā, kur tikās ar tiesas priekšsēdētāja vietnieci Ilzi Freimani, Rīgas rajona tiesas tiesnesi Madaru Štorhu un tiesas priekšsēdētāja palīdzi Ilzi Tjarvi. Rīgas rajona tiesā Jūrmalā delegācijai bija iespēja piedalīties tiesas procesa/tiesas sēdes (civillieta) izspēlē, saslēdzoties videokonferences režīmā.

Informāciju sagatavoja: Raimonds Ločmelis, Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas palīgs sabiedrisko attiecību jautājumos (25713271; Raimonds.Locmelis@tiesas.lv)