Mediācija ir brīvprātīgs konfliktu risināšanas process, kas kalpo kā nozīmīga alternatīva tiesvedībai un ieņem arvien stabilāku vietu dažādu domstarpību risināšanā. Tā ietver neitrālas trešās personas – mediatora – iesaisti, lai palīdzētu konfliktējošām pusēm pašām atrast konstruktīvu risinājumu.
Mediācijas galvenais mērķis ir nodrošināt, ka katra puse sasniedz savām interesēm atbilstošu rezultātu, tādējādi novēršot situāciju, kurā kāds jūtas zaudējis. Izmantojot mediāciju, konflikti var tikt atrisināti ātrāk vai pat novērsti pirms to saasināšanās.
Būtiskas mediācijas iezīmes ir konfliktu risināšana komunikācijas ceļā, sniedzot atbalstu abām pusēm, lai tās justos uzvarētājas, veicinot pušu patstāvīgu lēmumu pieņemšanu un fokusējoties uz slēptajām interesēm, kas paplašina risinājumu spektru.
Mediācijas process var noslēgties ar juridiski saistošu vienošanos, un tā pamatā ir brīvprātība. Veiksmīgs iznākums ir pilnībā atkarīgs no iesaistīto pušu vēlmes sadarboties. Neskatoties uz sākotnējo skepsi, statistika liecina par augstu panākumu līmeni – aptuveni 80% mediāciju noslēdzas veiksmīgi. Pozitīvas atsauksmes no mediācijas dalībniekiem ilustrē tās efektivitāti komunikācijas uzlabošanā un miera panākšanā.
Avots: Biedrība "Mediācijas padome"