Mediācija ir brīvprātīgs konfliktu risināšanas process, kas kalpo kā nozīmīga alternatīva tiesvedībai un ieņem arvien stabilāku vietu dažādu domstarpību risināšanā. Tā ietver neitrālas trešās personas – mediatora – iesaisti, lai palīdzētu konfliktējošām pusēm pašām atrast konstruktīvu risinājumu.

Mediācijas galvenais mērķis ir nodrošināt, ka katra puse sasniedz savām interesēm atbilstošu rezultātu, tādējādi novēršot situāciju, kurā kāds jūtas zaudējis. Izmantojot mediāciju, konflikti var tikt atrisināti ātrāk vai pat novērsti pirms to saasināšanās.

Būtiskas mediācijas iezīmes ir konfliktu risināšana komunikācijas ceļā, sniedzot atbalstu abām pusēm, lai tās justos uzvarētājas, veicinot pušu patstāvīgu lēmumu pieņemšanu un fokusējoties uz slēptajām interesēm, kas paplašina risinājumu spektru.

Mediācijas process var noslēgties ar juridiski saistošu vienošanos, un tā pamatā ir brīvprātība. Veiksmīgs iznākums ir pilnībā atkarīgs no iesaistīto pušu vēlmes sadarboties. Neskatoties uz sākotnējo skepsi, statistika liecina par augstu panākumu līmeni – aptuveni 80% mediāciju noslēdzas veiksmīgi. Pozitīvas atsauksmes no mediācijas dalībniekiem ilustrē tās efektivitāti komunikācijas uzlabošanā un miera panākšanā. 

Avots: Biedrība "Mediācijas padome"

Vispārēja informācija par mediācijas procesu pieejama šeit.

Ar plašāku informāciju par mediācijas procesu un aktuālo informāciju varat iepazīties portālā www.sertificetimediatori.lv 

Sertificētu mediatoru saraksts pieejams šeit: https://sertificetimediatori.lv/mediatori/

Programma “Mediācija ģimenes strīdos”

Sertificētu mediatoru padome sadarbībā ar Tieslietu ministriju īsteno programmu “Mediācija ģimenes strīdos”, kurā ar mediācijas palīdzību risina strīdus, kurās iesaistīts bērns.

Valsts apmaksātai mediācijai var pieteikties dažādos gadījumos, kad strīds saistīts ar bērnu, piemēram, jautājumos par bērna ikdienas aprūpi, audzināšanu un izglītošanu, vecāku šķiršanās gadījumā, kad pastāv strīds par bērna dzīvesvietu, saskarsmes tiesībām un/vai uzturlīdzekļu apmēru.

Mediācija iespējama gan tad, ja strīds vēl nav nonācis tiesā, gan arī jau ierosinātas tiesvedības gadījumā.

Programmā apmaksātas 5 mediācijas sesijas (katra – 60 minūtes), savukārt tad, ja kādai no strīda pusēm ir maznodrošinātas vai trūcīgas personas statuss – 7 mediācijas sesijas sertificēta mediatora vadībā.

Sertificēti mediatori mediācijas sesijas piedāvā novadīt gan klātienē, gan attālināti (videokonferencē, piem., izmantojot “Zoom”). Vairāki mediatori pārvalda svešvalodas (angļu, krievu, franču, vācu), tāpēc mediācija piemērota arī pārrobežu ģimenes strīdu risināšanā.

Lai pieteiktos valsts apmaksātai mediācijai, pusēm jāvēršas pie projektā iesaistītā sertificēta mediatora. Ja ir sākta tiesvedība, abām pusēm jāpaziņo tiesai par piekrišanu izmantot mediāciju. Šādā gadījumā tiesa apturēs tiesvedību un noteiks laiku mediācijas izmantošanai. Ja puses nevar vienoties par mediatora izvēli vai citiem ar mediāciju saistītiem jautājumiem, tās var vērsties Sertificētu mediatoru padomē, lūdzot ieteikt mediatoru.

Saraksts ar sertificētiem mediatoriem, kuri piedalās Ģimenes projektā: https://sertificetimediatori.lv/mediatori/?_sft_projekts=gimenes-mediacijas-projekts 

 

Sīkāka informācija par projektu:

www.sertificetimediatori.lv

rakstot uz e-pastu smp@mediacija.lv

zvanot pa tālruni +371 28050777