Lai jums šī ir pirmā un pēdējā reize, kad sēžat apsūdzēto solā – ar šādu vēlējumu tiesneši un virsprokurors Rīgas Kultūru vidusskolas ceturtās klases skolēniem ļāva iemēģināt solus, uz kuriem parasti sēž cilvēki, kas pārkāpuši likumus un izdarījuši noziegumus. Tā vietā labāk cītīgi mācīties un nākotnē tiekties ieņemt tiesneša vai prokurora krēslu.

Rīgas Kultūru vidusskolas skolēni Rīgas pilsētas tiesā bija ieradušies uzzināt par tiesneša un prokurora profesijām, noskaidrot, par kādiem likuma pārkāpumiem var iestāties kriminālatbildība. Tiesneši Guntra Kuple, Imants Dzenis, Andis Celms un Zemgales tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Aigars Bičušs stāstīja par tiesvedības procesiem un atbildēja uz bērnu interesējošiem jautājumiem.

Skolēni interesējās, cik liels sods ir par dārgumu zagšanu un bankas aplaupīšanu, vai, aizsargājot sevi un tā nodarot pāri citam, var iestāties kriminālatbildība, kāpēc Latvijā atceltais nāvessods aizstāts ar mūža ieslodzījumu un vai tiesas sēdes notiek katru dienu.

Tiesneši bērniem stāstīja, kas ir liecinieki un kur sēdes laikā viņi atrodas, lai atbildētu uz tiesas jautājumiem. Sākotnēji skolēni to uzvēra kā joku, bet, kad paši nostājās liecinieku tribīnē un atbildēja uz tiesneša A.Celma jautājumiem par špikošanu mācību stundās vai klasesbiedru aizvainošanu, jautrība noplaka, un viņi secināja – tas ir nopietni.

Tiesnese Guntra Kuple pastāstīja gadījumu, kad jaunietis veikalā nozaga saldumus, kuru vērtība nebija liela, tomēr puisis nonāca uz apsūdzēto sola un savā biogrāfijā izpelnījās ierakstu par sodāmību. Bērni ar interesi klausījās, pie kā var novest tālruņa zvans par ievietotu viltus spridzekli skolā vai klasesbiedru emocionālu un fizisku aizskaršanu. Savukārt prokurors mudināja paturēt prātā ieteikumu, ka īsta vīrišķība ir aizstāvēt vājākos, nevis apsaukāt vai raustīt meitenes aiz bizēm. Tā vietā lietderīgāk ir sportot.

Interesentiem bija iespēja ielūkoties tiesnešu kabinetos, redzēt krimināllietas, no kurām dažas bija tik iespaidīgas, ka tās sējumi ietilpa 3 lielos veikala grozu ratos.

Pēc redzētā un dzirdētā bērni sacīja, ka iepazīšanās ar tiesas darbu bijusi ļoti interesanta un ir gūts secinājums, ka par sliktiem darbiem jāsaņem sods. Bērniem bija vēl daudz interesējošu jautājumu, kurus labprāt uzdotu citā reizē.