Kontrabanda ir preču nelikumīga ievešana vai izvešana pāri valsts robežai, apejot muitas noteikumus un nodokļu nomaksu. Visbiežāk kontrabandas ceļā pārvadā cigaretes, alkoholu, degvielu, medikamentus un dārglietas. Vieglas un ātras peļņas tīkotājiem nereti nākas sēsties uz apsūdzēto sola, jo šāda rīcība ir krimināli sodāma. Un tomēr kontrabandisti turpina darboties un nebeidz pārsteigt fantāzijā – plosti, slēpņi un “Telegram” plāni, arī 6542 eiro somiņa, kas beigās tomēr ir apsūdzības vērta. Atcerieties, arī muitas darbiniekiem netrūkst izdomas, pieredzes un skeneru…
Apejot muitas kontroli, vairāku personu grupa organizēja tabakas izstrādājumu ievešanu Latvijā lielā apjomā. Grupas dalībnieki, sadalot pienākumus, izmantoja lietotni “Telegram”, sazinājās ar citu apsūdzēto un piedāvāja viņam pārvietot kontrabandas cigaretes ar plostu pa Daugavu no Baltkrievijas uz Latviju. Par šo pakalpojumu apsolīja samaksāt 500 eiro. Plosta atrašanās vietas koordinēšanai un informācijas nosūtīšanai uz mobilo tālruni izmantoja GPS trekeri. Sekoja preces izņemšana no plosta, pārvietošana automašīnā un pārvešana uz citu vietu. Valsts robežsardzes amatpersonas automašīnu ar grupas dalībniekiem aizturēja. Veicot auto apskati, tās bagāžas nodalījumā atrada iepakojumus ar 60 000 cigarešu.
Savukārt cits apsūdzētais ar kravas automašīnu, kurai bija Polijas reģistrācijas numurs, centās šķērsot Latvijas robežu muitas kontroles punktā. Piekabes saldējamās iekārtas motora nodalījumā un citās vietās bija noslēpis 20 000 cigarešu ar Baltkrievijas akcīzes markām.
Kontrabandas cigaretes mēģināts ievest arī ar vilcienu. Personu grupa vienojās ar tā mašīnistu, ka 40 400 cigaretes paslēps lokomotīves dzinēja karterī.
Kontrabandists ar automašīnu, iebraucot Latvijas teritorijā, muitas kontroles punktā aizpildīja akcīzes preču pārvietošanas paziņojumu, kurā norādīja, ka pārved 30 cigaretes un 50 litrus benzīna. Viņš “aizmirsa” norādīt, ka automašīnas grīdā speciāli ierīkotā slēpnī atrodas vēl 44 000 cigarešu.
Apsūdzētais ar avioreisu Stambula–Rīga ielidoja starptautiskajā lidostā “Rīga”. Viņa bagāžā bija četras kastes, kurās atradās muitošanai pakļautas preces – 117 automašīnu degvielas sistēmas detaļas, 12 augstspiediena izsmidzināšanas sūkņi, 6 degvielas iesmidzināšanas sprauslas, 29 iesmidzināšanas sprauslas, 55 augstspiediena iesmidzināšanas sprauslas, 11 augstspiediena vārsti un 4 degvielas sūkņi, kuru muitas vērtība ir 22 666,53 eiro.
Vīrietis no Cīrihes ieradās Rīgā. Uz viņa rokas spīdēja dārgs pulkstenis, kas par Šveices frankiem iegādāts Šveicē un atbilst 200 871,77 eiro. Cerībā, ka netiks pieķerts, pēc izkāpšanas no lidmašīnas viņš devās uz lidostas VIP zāli. Muitas amatpersona veica personu apliecinošu dokumentu pārbaudi un jautāja, vai ir deklarējamas preces, uz ko apsūdzētais atbildēja noliedzoši.
No Šveices mēģināts ievest arī glaunu rokassomiņu, kas atradās rokas bagāžā. Apsūdzētā no Cīrihes, ielidojot Rīgā, to apzināti nedeklarēja, cerot, ka to nepamanīs. Rokassomiņas “Chanel” vērtība bija 6542,43 eiro.
Apsūdzētais ārpus Latvijas neatļauti iegādājās narkotiskās un psihotropās vielas lielā apmērā, kas bija sapakotas 18 kartona kastēs, noslēptas kravas automašīnas piekabē starp vīna paletēm.
Vīrietis sporta zālē iepazinās ar citu sporta cienītāju un sadraudzējās. Jaunais draugs palūdza izpalīdzēt, satikties ar viņa draugu un nodot uztura bagātināju, jo pašam esot steidzamas darīšanas Igaunijā. Pat solīja ieliet degvielu un samaksāt par iztērēto laiku. Draugs iedeva vīstokli, kas bija ietīts papīrā. Tikšanās laikā to atdeva un pretī saņēma aizsietu maisu. Kad likumpārkāpēju aizturēja, automašīnā atrada marihuānu.
Lai organizētu tabakas izstrādājumu nelikumīgu ražošanu un turpmāku realizēšanu, izveidoja personu apvienību, kurā katram bija savs pienākums un nepieciešamā aparatūra – cigarešu ražošanas un iepakošanas iekārtas, palieku attīrīšanas iekārta, plēves ruļļi cigarešu paciņas apvalka ražošanai, papīra ruļļi cigarešu paciņas ieliktņa ražošanai un filtru izgatavošanai, tabaka, kannas ar līmi un citiem ar tabakas izstrādājumu ražošanu saistītiem priekšmetiem, elementiem un izejvielām. Iesaistītajām personām solīja samaksu par darbu, nodrošināja ar guļamvietām un dzīvošanas apstākļiem nepieciešamo sadzīves tehniku. “Vadītāji” regulāri ieradās ražotnē, lai uzmanītu procesu un piegādātu strādniekiem pārtikas produktus. Līdz aizturēšanai viņi saražoja 14 959 909 cigaretes “Winston Blue” un 50 180 cigaretes “Marlboro”.
Vīrs ar sievu ielidoja lidostā “Rīga”, šķērsoja muitas kontroles punkta “zaļo koridoru”, kuru drīkst šķērsot personas, kurām nav deklarējamu preču. Aizturēšanas brīdī pie sievas bija dārgmetāla gredzens, kura saturs atbilst platīna 950 provei ar iestrādātiem dabīgiem briljantiem 92 599,15 eiro vērtībā.
Vēršam sabiedrības uzmanību, ka kontrabandas preces bieži vien nav pārbaudītas un var būt bīstamas veselībai, piemēram, alkohols, cigaretes vai medikamenti ar nezināmu sastāvu. Ekonomikā valsts zaudē nodokļu ieņēmumus, kurus varētu izmantot izglītībai, veselības aprūpei un sabiedriskajai drošībai. Kontrabanda bieži saistīta ar organizēto noziedzību, kas palielina korupciju, vardarbību un nelegālu peļņu. Nelegāla preču ievešana un izvešana ir nopietns noziegums, un, lai cik radošs būtu plāns tā īstenošanai, likums vienmēr ir soli priekšā. Kontrabanda var maksāt dārgi, reizēm pat vairāk nekā tā “Chanel” somiņa.